8.3.18

4 mečů - PŘÍMĚŘÍJupiter ve Váhách. Čtyři stejně velké a silné celistvé meče se dotýkají špičkami středu ružice. Každý z těch mečů má na konci jiné znaky vyryté. Kdo si umí představit kartu plasticky, může je vidět i jako zvednuté a kolem se točí útvary složené z více trojúhelníků.
Jak říká Crowley, ozbrojený statný muž udržuje příměří pro svůj dům. Pozor, neexpanduje, brání si své právě demonstraci síly v rovnováze. Je připraven na válku, ač neválčí. Intelektuální převaha dokazována tímto postojem.

Jak radí esoterický přístup, příměří není mír, je potřeba ostražitým býti. Přestože si člověk přeje rozšíření přátelství, je to doba, kdy více zve přátelé k sobě, než aby sám jiné navštěvoval. Jedná se o překročení individuálních hranic, byť fyzicky zůstává člověk v klidu.

Archetypálně lze kartu přirovnat k Artušovi vyčkávajícímu na ostrově Avalon, či spícím blanickým rytířům. Jiné sady často ukazují spáče, který se nemá hýbat. Karta často naznačuje, že tazatel by měl zůstat v klidu, měl by nabírat sílu, protože momentálně není čas na to, aby cokoli aktivně řešil. Naopak, měl by upadnout v nečinnost, či se oprostit od všeho, co by jej v danou dobu nevhodně rozptylovalo. Na rozdíl od Viselce, se jedná o překážky hmatatelné. Nejde o to, být ochromen, ale stáhnout se a odpočívat. Jistě, člověk si mnohdy i tento stav musí obránit. Odpočinek je velmi důležitý. Mnohdy je poté, co člověk výzvu karty opomíjí, nucen odpočívat v důsledku nemoci.

Podle Crowleyho, je zde Jupiter autoritou ve světě intelektu, nejde o mentální chaos, systematicky se myšlenky utřiďují.

Z pohledu okultistického jde o kartu trénující sebeovládání. Okultista se musí umět ovládnout, aby později mohl zareagovat autoritativně. Nemůže vzplanout na první nastartování. Doba, kdy vzplanutí je ke škodě.  Žádné komentáře: