15.6.08

Jak si vybrat vlastní sadu?


 Výběr vhodné sady tarotu je aktuální nejenom v počátcích, kdy adept na vykladače přemýšlí, jakou že sadu si pořídit, aby se mu s ní pokud možno co nejlépe pracovalo, nýbrž i později, uvažuje-li o nějaké další sadě. V této souvislosti se nabízí otázka, zda je nutné míti více sad. Odpověď zní nikoli, ovšem osobně si myslím, že je to lepší, když tak již jenom proto, aby vykladač měl možnost srovnávat různé přístupy k tarotu. Metodu komparace, tedy uvědomění si podobností a rozdílů mezi dvěma až několikati sadami tarotu, považuji za vhodnou pro to, aby si tarotista nenásilně zvykl na symboliku tarotu a uvědomil si vzájemné vazby mezi jednotlivými kartami.

 Jinak bude přistupovat k výběru sady sběratel, jinak vykladač a jinak člověk, jemuž má tarot sloužit pouze k magickým operacím. Vždy je důležité si uvědomit, co se od té které sady očekává a účel její koupě.

 Aby jakákoli práce s kartami byla efektivní, je potřebné si zvolit sadu, která osloví, nějakým způsobem podnítí kreativitu a fantazii svého majitele a je mu zároveň sympatická i jako celek. Různé sady působí na různé lidi různě. Právě z tohoto důvodu je velmi těžké doporučit jednu sadu pro všechny. Jedná se zejména o pocitovou záležitost, jelikož práce s kartami je z velké části práci s vlastní intuici (tedy v mém přístupu k tarotu zcela jistě). Někdy postačí se na sadu jenom podívat a probleskne jiskra, jindy je potřeba vzít karty do ruky, aby člověk vůbec věděl, zda v něm příslušná sada nějaké pocity vyvolává.
 V podstatě si lze vybrat karty rovnou v obchodě, nebo předem najít on line sady, projít si pokud možno všechny karty, zaměřit se na symboliku, výtvarné zpracování a pod. 

Pomoci při výběru mohou i některé z následujících otázek:

Černobíle nebo barevné? Barvy ruší nebo naopak?

Chci jemné pastelové barvy nebo raději barevnou smršť?

Mám vazbu na astrologii? (Crowley tarot, Astro tarot)

Chci poznat strom života? (Crowley tarot)

Porozumím lépe situacím pomocí postav nebo symbolů?

Je mi blízké pohanství (některý Pagantarot)?


Chci něco ve stylu Gothic?

Chci vyzkoušet práci se stínem (některý Blacktarot)?

Raději klasiku nebo moderní verzi?

Karty by měly být prodány v originálním balení nerozbalené. Přestože v některých obchodech sady rozbalují, v případě koupě nové sady bych trvala na neporušeném obalu, jinak doporučuji zkusit uplatnit slevu. Když nic jiného, u neporušeného balení je záruka kompletnosti sady. Někteří vykladači tarotu mají jednu nebo i několik sad jenom pro sebe, tedy odmítají, aby karty přišli do rukou někoho jiného, takže nic jiného než sadu nerozbalenou si ani nepořídí. Je to otázka přístupu.


Přesto apriori nevylučuji koupi sady rozbalené nebo sady použité tzv. z druhé ruky. Opětovně zde budou důležité pocity, které sada v tazateli vyvolává nemyslím pouze z pohledu druhu karet, ale i přímo konkrétní sada, zejména drží-li ji zájemce v ruce. Je těžké jednoznačně říci nakolik je vhodné pořídit si sadu již použitou. Osobně upřednostňuji možnost mít sadu novou nerozbalenou, tedy nepoužitou. Pominu-li různé "teorie" o přenosu negativní energie založené na universálním tvrzení "bůhví kdo předtím držel karty v ruce" (v tomto kontextu upřímně přiznávám, mne asi více zajímá, co dotyčný/á držel/a v ruce před kartami....), je to u mně otázka dobrého pocitu. Jednoduše musím mít pocit, že si svojí novou sadu sama rozbalím (vskutku úžasný pocit), nějakou dobu ji mám jenom sama pro sebe (tak nějak si zvykám na karty a karty na mně) a potom ji klidně používám i k výkladu jiným lidem. Pokud bych si pořizovala sadu karet tzv. z druhé ruky, muselo by se jednat o sadu, kterou v rámci Střední Evropy neseženu běžně a při kontaktu s ní bych musela mít ten správný pocit.

Co říci závěrem? Výběr a způsob výběru vhodné sady je záležitost ryze individuální a každý zájemce o tarot by měl dát především sám na sebe, protože právě on bude s kartami pracovat. Nemyslím si, že by v souvislosti s výběrem tarotu, bylo něco přikázáno, zakázáno.... . Jde o to zvolit si správný přístup, který plně vyhovuje. Než se mi povedlo dát dohromady tento příspěvek, vybrala jsem si svojí novou sadu. Tedy viděla jsem její obal poprvé asi zhruba před 9 dny a intuitivně jsem věděla, že si ji pořídím. Přesto jsem pátrala na netu a prakticky si na Tarotece (dnes již neexistuje) prošla všechny její karty a zadala objednávku. Pochopitelně jako obvykle, půjde o sadu novou, nerozbalenou.
Žádné komentáře: