2.9.20

O ascendentu

 


Ascendent představuje jednu z prvních záležitostí, o které se astrolog při rozboru natálního horoskopu zajímá. Samozřejmě, že jako jedna z prvních věcí zajímá i mně. 

Pro mně je ascendnet jednak jedním z retifikačních bodů v nativu. Prostě když vidím figuru Býčí se silným krkem, pevným svalstvem a vůbec souměrně stavěnou, tak vím, že to přede mnou určitě nebudou Blíženci.

Nicméně fyzický vzhled není to podstatné, co nám ascendent svěřuje. Je potřeba říci, aby člověk pochopil význam domů a bodů jako Ascendent, Descendent, Medium Coeli, Imum Coeli, musí si k nim vytvořit osobní vztah. Máte před sebou kolo, a je potřeba nějak jej začít číst.

Když se dívám na Ascendent, ujasňuji si individualitu zrozence, jak zrozenec působí jako osobnost, jak vystupuje, nakolik je propojený s ostatním Univerzem, má vymezený svůj prostor, anebo spíše tak nějak splývá s lidmi, pocity, náladami, emocemi.... Do čeho vrhá zrozenec svojí energii?
Jaký filtr má zrozenec ve vztahu ke svému okolí? Má jej vůbec?
Jakou masku automaticky nahazuje?

Ascendent představuje Bránu, kterou překračujeme, když potřebujeme jít do interakce se světem, anebo naopak brány, přes které si k sobě pouštíme více lidí. 
Jednu z terapeutistických praktik představuje cvičení 8 bran. Pokud má člověk dobře nastavený přístup k ostatním lidem, tak první 2-3 sféry v tomto imaginálním prostoru má jenom pro sebe. Tak o tom, jak máme nastavený svět pro sebe, jak reagujeme na okolí a jak blízko si koho pouštíme (protože člověk v tramvaji je něco jiného, než náš partner), vypovídá ascendnet.  

Třeba takové Asc. Rybky často mívají problém oddělit ostatní od sebe, emoce prakticky nasávají, cítí a vnímají energii okolí, ale mají sklony se touto energii nechat pohltit. Otázku individuality vnímají úplně jinak, protože do jejich prostoru patří jiní lidé, univerzum a vůbec různé jiné věci. Nacházejí inspiraci ve všem, jsou hodně univerzální a tzv. hodně otevření. jejich přístup ke světu je založený na procítění. Je zde veliká potřeba svobody (osobně věřím tvrzení K. Burtove, že charakteristika Ryb a Vodnáře v mnohém splývá, tak tedy Ryby potřebují hodně svobody, nespoutatnost, oceán...). Často se zde projevuje umělecké nadání, ovšem ne vždy musí jít o profesní záležitost.

V Sakoian/Ackerovi mají skvělou charakteristiku Štíra na Asc. energie a pevná vůle Štíra vede k tomu, že je pro svůj cíl schopen i nasadit život, vysvětlovat jím nereálnost je zbytečné, buď to dokáži, nebo přitom zahynou; a já dodávám, anebo zhyne cíl.

Podle M. Schulmana je nejvíce karmicky zatížen ascendent v Kozorohu a problém navázání vztahu zrozence se svými skutečnými pocity. Hodně se zde projevuje pocit provinilosti, přivlastňování si mučednické etiky a nesení pocitu odpovědnosti za celý svět.

Je velmi důležité uvědomit si, jaký máme přístup ke světu. O tom vypovídá znamení Ascendentu, planeta v 1. domě, čím více blíže hrotu, tím více ovlivňuje náš vztah ke světu, vládce ascendentu, jeho pozice a vzahy k ostatním planetám. Podstatné je nastavit si v rámci dispozic svůj vlastní přístup ke světu a náš horoskop nám k tomu může pomoci. Než sjíždět, co kdo znamená v asc. či prvním domě, je lepší zkusit nad tím popřemýšlet.

Pro projev ascendentu a kooperaci jiných prvků v nativu s ním je postatné propojení s vládcem ascendentu a jeho pozici a vazbou na ostatní planety. 

Žádné komentáře: