2.3.20

Pár tipů pro výklad tarotu

Tajemno, šustění karet, minulost, budoucnost přítomnost, možná i špetka magického...
To vše láká k výkladů karet, a tak v každé generaci máme dostatek zájemkyň, občas i nějakého zájemce, naučit se vykládat karty.

Původním záměrem tohoto blogu bylo popisovat pouze tarot a věnovat se tarotu ze všech možných stran. Místo psaní knihy, když již tolik knih o tarotu spatřilo světlo světa. Trochu se mi matérie rozrostla, takže psát příspěvek o tom, jak začít s tarotem, začínám teprve teď. Ale možná je to tak lepší.
Je jedno, jaká je motivace čtenáře, i jakou má doma tarotovou sadu, pouze majitele andělských sad varuji, že místy se zde může dočíst pro sebe něco tvrdšího. Potom ať je srozuměn s tím, že ty opeřené potvory mám ráda, ony mně zřejmě také, neb je neobtěžuji kartami, ani kyvadlem, a když jde o něco, co spadá do jejich kompetence, umíme se velmi hezky domluvit.

jak začít? 

Nejtalentovanější vykladači, které jsem poznala, začínali poměrně jednoduše, vzali si do rukou karty a šlo to. Bez knihy, bez kurzu, bez potřeby cokoli vysvětlovat. Měli v ruce karty, měli otázku a bez ničeho věděli. Je jedno, že hromada karet, na kterou nebyli zvyklí jím při míchaní z rukou div nevypadla a vypadalo to dosti bláznivě, jakmile táhli, měli vyhráno. Takoví lidé nepotřebují ujišťovat, že to dělají správně, oni to vědí. Pro takové lidi je literatura pouze doplňkem a ujasněním si  dílčích věcí. 

Umění divinace vyžaduje zvláštní druh talentu, ne každý jej má a nedá se tomu naučit. Ale využití tarotu je mnohostranné a každý se může naučit, jak tento systém si může minimálně pro sebe používat. Je to jen o vášni a chtění. Když vás karty lákají, proč to nezkusit?

Takže sada karet. Je fajn mít takovou, která zaujme a kvůli ní to čověk dělá. Zjišťuje, PÁTRÁ..., chce si s ní povídat. Ideální by bylo, kdyby to byl Rider-Waite tarot. Jenomže ne každého osloví. A ne každý si najednou koupí svojí sadu a Rider-Waita. zejména, když ještě neví, zda dobrodružství brzo neskončí. Jenomže nejvíce materiálů a i knih je na tuto sadu vázáno. Je univerzální. Proto je vhodné si ty  obrázky najít alespoň online a srovnat je s těmi, které máte. Uvědomění si rozdílů mezi touto sadou a vaší pomůže hodně při přemýšlení o tom, jak karty interpretovat. Postavy budou vykonávat obdobnou činnost, ale budou vypadat trochu jinak, jinak se pohybovat, budou jinak barevné. 
Práce s tarotem má význam a člověk se z karet něco doví, pokud naváže kontakt se svojí imaginací. Není podstatný vztah s knižečkou o tarotu, ani s lektorem na tarotovém kurzíku, pouze vlastní vztah s kartami. Pro začátek je potřeba si jen přečíst, že tarot má 78 karet, z toho 22 Karet Velké arkány, 40 karet malé arkány rozdělené podle živlů (10 ohně, 10 vody, 10 země a 10 vzduchu) a 16 dvorních karet, 4 figury z každého živlu. 

Je důležité s každou kartou si navázat svůj vztah, třeba jen s jednou denně, uvědomovat si, jaké emoce vzbuzuje (ne jaké píše knížka, že by měly vzbuzovat).  Tato práce na začátku má velký význam pro každého. 

 jak dál?


 Je velmi zajímavé podívat se po seznámení se s vlastní sadou i na nějakou literaturu o tarotu. Té je hodně na trhu, jen si vybrat. Pokusím se vyjmenovat autory, kteří podávají tarot v souvislostech a jejich postřehy jsou aplikovatelné v praxi. Mohu doporučit na začátek Barbaru Moon a její Jak vykládat tarotové karty snadno a podle sebe. Kniha je založena na Rider Waite tarotu a popisuje stručně každou kartu v praktických souvislostech.
Dalším zajímavým autorem je Hajo Banzhaf. Za života napsal hodně knih o Rider Waite tarotu zejména, které jsou aplikovatelné i na jiné sady z tohoto tarotu vycházející.
 Pokud čtenář podléhl kouzlu Crowleyho Thotova tarotu, tak se oplatí pořídit si něco od Gerda Zieglera. Jeho knihy jsou velmi inspirativní.

Z českých autorů vzpomenu Zuzanu Antares, ta psala jak obecně o tarotech, tak i o Crowleyho tarotu. Oplatí se mít v tarotové knihovně alespoň jednu knihu od ní.

Ohledně kurzů jsem v rozpacích, sama jsem žádný neabsolvovala a neznám nikoho z vykladačů, kdo by takový kurz absolvoval. Toto rozhodnutí poechám na čtenáři a jeho intuici. Jen je potřeba si dát pozor, aby se nesnažil za každou cenu kopírovat lektora.

Sezení nad tarotem s jinými vykladači je velmi povzbuzující pro další praxi. Taková výměna zkušenosti je mnohdy k nezaplacení. Může jít o osobní setkání anebo i o online skupinu.   
Žádné komentáře: