Přeskočit na hlavní obsah

Princezna pohárů/Páže pohárů

Princezny  anebo pážata jsou v pohárech osoby, které stran citů, emocí, vjemů, intuice ještě nemají docela zkušeností a jednoduše se v tom tak trochu učí fungovat. Mohou mít přístup někoho, kdo nedůvěřuje anebo naopak, věří až naivně. 
Ve fyzické rovině karta zosobňuje příjemnou a atraktivní postavu, působící mile. Ona krása je právě kvalita, která je předpokladem k lásce, vyvolává příjemné chování anebo naopak závist nepřejícnika. Jestliže se na krásu klade přílišný důraz, sklouzává do narcismu. Jde ale i o umění krásu ocenit. Jak zdůrazňuje tarotová literatura, a s tímto postřehem souhlasím, jde o to najít harmonii v emocích, také i mezi krásou vnější a vnitřní. 

Karta často sebou nese i nějakou příležitost týkající se emoční oblasti či oblasti např. umělecké, kde emoce  jsou naopak vhodné.

Přílišná důvěřivost může býti nešvarem této karty. Neb od světa očekává hezké a pravdivé přijetí. Jenomže postava nemá ještě zkušenosti potřebné k tomu, aby přehlídla klam, ironii, žárlivost, nepřejícnost, jestliže tyto jsou maskovány.
 
Dalším nešvarem je stažení se do sebe a nedůvěra, obvykle po špatných zkušenostech. Jakákoli špatná zkušenost je součástí života a neznamená, že nelze získat i zkušenosti dobré. 

Princezna

Obvykle se jedná o stav, kdy je oproštěna od přízemnách věcí typu žárlivost, naivita, potřeby někým manipulovat, jen aby bylo za každou cenu po jejím, různých dramatických scén. Není to ani emo s ostrým nástrojem u své žíly. Naopak ukazuje světu, kterak si je vědomá své krásy a umí s citem přijímat energie z okolí. Nenechá se strhnout ani nikým jiným, nýbrž má svůj čistý přístup k realitě. Z jejího pohledu je realita důvěryhodná, pokud se bere taková, jaká je. Naučit se tomuto vyžaduje nemalé úsilí. 

Ve vztahu k okolí bývá přátelská a otevřená. V podstatě se řídí tím, co vnímá. 

Nejedná se o naivní postavu vidící svět pouze z jeho hezkých stránek, nicméně umí zpracovat i to méně pěkné, co vidí. 

Na rozdíl od pážete je nad věcí a vnímá spíše celistvěji.

Páže

Tato figura se hodně koncentruje, aby vnímala. Prakticky se vnímat teprve učí a potřebuje rozeznávat různé odstíny. Je více introvertní a častěji raději něco neřekne, nežli řekne. Pohybuje se poněkud v nestálých vodách a neumí své city vždy unést. 

Jakékoli vyvedení ze svého vlastního nastavení snáší hůře, občas bývá  zeměřeno zejména na sebe. Může si i myslet, že ví naprosto vše. Zde je každá rada marná, je potřeba jej nechat si věci vyzkoušet.              



 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

12. dům v horoskopu

Jedná se o dům, na nějž není z pohledu středověké astrologie nazíráno jako na příjemné místo. Napadá mně podobnost s magií, i zde středověká magie měla tendence vnímat vliv démonů jako něco nesmírně škodlivého. Jenomže stejně jako 12. dům máme všichni, máme všichni v sobě i démonickou stránku. Stát se světcem znamenalo ujít cestu vedenou skrze křesťanskou mystiku, vidět za význam věcí a dostat se do stavu, kdy to démonické v nás nám neškodí nevhodným filtrem, přes který si můžeme naprosto nevhodně projektovat své okolí. Nechci tvrdit, že 12. dům je domem démonů, oni tak nějak podle zaměření člověka mohou působit v jakémkoli domě. Např. asc. v Býku má sklony k obžerství, ve Lvovi k pýše atd., Kozoroh v 2. domě typický lakomec, Střelec v 7. domě smilník. To ovšem ještě neznamená, že každý člověk s asc. v Býku je chodící koule, může být, pokud si nedá pozor na přehánění své vášně. A ani to neznamená, že musí zůstat koulí po celý svůj život.  Tento dům nám ukazuje, čemu budeme čelit a jako

Lilith z pohledu astrologického

The matter is a prison Osobně se domnívám, že Lilith jako taková vyžaduje osobní přístup astrologa, i kdyby tím přístupem mělo být její ignorování. Máme snahu se domnívat, že existuje pouze jedna Lilith (či jeden pohled na Lilith), jenomže již v démonologii si nelze nepovšimnout mnoho vrstev různorodých mýtů o Lilith. Proto máme v astrologii na výběr ze dvou bodů. V dnešní moderní době je velice jednoduché uchopit téma Lilith feministicky anebo ryze démonicky, on rozdíl až tolik velký co do základu nebývá. Jedná se o téma umožňující subjektivní pohled, ten můj vychází z magické transformace a démonologie.  Onen subjektivní přístup začíná v momentě, kdy se astrolog má rozhodnout, zda ve svojí astrologické praxi použije skutečný bod Lilith anebo střední, tedy korigovaný bod, protože Měsíc se nepohybuje přesně elipse, jak předpokládá střední Lilith (rozdíl může být i 5 stupňů). Střední se označuje jako Mean a skutečná jako True. Běžnější se používání Mean Lilith, což kolegy považující Lil

PONDĚLNÍČEK O Uranovi, enochiáně a jasnozřivosti (2/24)

Uran v domech. Zaujal mě v jedné astrologicke skupině dotaz na přechod Urana 1. domem. Jedná se o nesmírně zajímavé téma i v mé osobní rovině.  Právě, když mi Uran dosedl na ascendent, začala jsem pracovat s enochianskými voláními úplně jinak. Vždy jsem věděla, že mi enochiana dělá dobře, ale to bylo takové spíše pocitové, špatně se to vysvětlovalo. V ten moment mi bylo jasné, co si s ní počít a jak. (Toto je na enochianě nejhorší, neb neumíme přesně definovat povahu bytostí, které přijdou, ani přesně neumíme popsat její účinky a nemáme ani jistotu stran rituální stránky věci, neb Dee a Kelly vypracovali systém, který je odpraktikován pouze částečně. Osobní přístup vyžaduje několik opakování a také přestávky v aplikaci, takže se jedná o magii, již lze porozumět až po létech praktikování.)  Samozřejmě, vzhledem k tématu je potřeba se podívat i na dobu, kdy mi Uran procházel 12. domem. On se neocitne na ascendentu jen tak, nějak fungoval i předtím.  Jeho konjunkce s nativní