14.12.17

Stojí mystik stranou?

Mystika neudělá z člověka někoho, kdo stojí mimo systém. Nějakým způsobem je člověk vždy propojen s jinými lidmi, protože součástí přírody, což může idealistovi připadat děsivé, je i člověk.
Stát mimo v dnešní době, kdy je vše propojené tak docela nejde. Ovšem vzdá-li se člověk internetu, mobilu, telefonu, omezí kontakt s lidmi, může si říci, že stojí na okraji, protože systém, ten si jej tak či onak nalezne.
S nadsázkou můžeme říci, že systém je založen  již v říši zvířecí, neb i zde lze nalézt projevy chování ve společenství.

Mystik stojící mimo systém je fáma či sebeklam. Je potřeba nezaměňovat alternativní způsob vedení života, tedy ten, který nepodlého mainstreamu, od systému, jehož je součástí. Právě v tomto je na každém z nás, co a jak si zařídí.

Pravdou ale je, že mystik se lépe smíří s realitou, aniž by podléhal hysterii, davové psychóze, či se stal závislým na tom, co systém poskytuje. Mystika není jenom vznášení se v oblacích a konání nepraktického, naopak, mystika umožňuje přizpůsobení se realitě a přizpůsobení si reality...

Žádné komentáře: