4.8.20

Etika a esoterické služby


Tento článek je určen také klientům, kteří se obracejí na různé kartáře, astrology a pod. V této oblasti funguje hodně šikovných a talentovaných lidí, potom hodně lidí, kteří do jisté míry zvládnou službu a své udělají, ale také i lidé, kteří služby poskytují pro uspokojení svého ega, což může působit problémy. 

Okamžiky, kdy se na nás obracejí lidé se žádostí o výklad, protože očekávají od člověka označujícího sebe jako kartáře či astrologa profesionalitu (a oprávněně), jsou stěžejní, aby se profesionál poskytující službu (ať již úplatu či jinou protihodnotu) tázal sám sebe, zda v daném případě zakázku vezme či nikoli. Není pravdou, že lidé poskytující takové služby za úplatu musí vzít každého, kdo se na ně obrátí. Nemusí. Jen místo mamonu to chce přemýšlet intuicí. Profesionál si takto ušetří  mnohé problémy do boudoucna. Zkušený profesionál musí mít během čtení/slyšení objednávky jasno. Jistě, může se zmýlit, pokud připouští, že není neomylný, zůstává bdělým.

Při sezení klienta je vhodné rozebírat jeho problémy, nikoli problémy profesionála. A již vůbec ne jeho problémy s kolegy. Radím klient při něčem takovém okamžitě zvednout nožky na ramena a utíkat. Tady již začíná síť manipulace. Jednak si neplatí konzultaci, ale platí "profíkovi" za to, že on si může ventilovat své problémy. Není pravdou, že výklad či rozbor mohou provádět jen osoby mající charakter, tyto věci fungují i osobám bezcharakterním. Otázkou ovšem je, jak je interpretují. S necnostmi často bývá spojená zbabělost, a tak se může stát, že to nepříjemné klientovi zamlčí. 

Jakmile kdokoli začne o sobě tvrdit, že mu široko daleko není nikdo roven, je toto známkou velikášství, nikoli profesionality. Dnes obdobné služby poskytuje hodně lidí, takže objektivně v této kategorii vybrat toho nej... je strašně těžké. Doporučuji zdrhat, protože ačkoli vám takový profesionál něco řekne, jeho veliké já bude filtrem, přes který bude viděné interpretovat.

Klient astrologa, vykladače a pod. oprávněně očekává, že jde o osobu mající profesionální úroveň, zejména, pokud se takto osoba prezentuje. Minimálním požadavkem na profesionalitu je diskrétnost. Klient by se neměl dovědět, jaké jiné klienty má jím zvolený profesionál, a již vůbec ne, jaké problémy tito klienti mají.


Stává se, že klient, který byl se službou spokojený, najednou změní názor, anebo také, že klient rovnou bude nespokojený. Může se stát, že dá profesionálovi špatnou recenzi, či dokonce popíše svojí zkušenost. Může mít pravdu, může nadsazovat. Obrana profesionála ovšem má také být profesionální a ne sklouznout  na pavlačovou úroveň, kdy bude sypat klientovi to, co se probíralo ve veřejném prostoru a vyčítat mu, když se realita odehrávala jinak, než on mu tvrdil.  

Měla jsem zato, že podobné věci jsou samozřejmostí, dokud jsem nenarazila na podivný případ na astrologickém fóru. 

Bývalá klientka své bývalé astroložce vyčetla, že se chová k lidem na astrologickém fóru hrubě, což byl fakt. Astroložka ji jedním dechem začala vyčítat velice osobní věci týkající se jejího rodinného stavu, těhotenství a vmetla klientce velice hrubě do tváře, že klientčina dcera právě kvůli klientce spáchala sebevraždu.
V tu chvíli, byť se jednalo o online prostor, by jste slyšeli spadnout hřebík na podlahu.
Jednotliví astrologové vyjádřili jednoznačný odsudek paní, která si hrala na profesionála, protože citlivější lidé nemohli nezachytit zlo, které se šířilo z řádků paní jakože profesionálky.

Paní jakože astroložka se cítila strašně ukřivděně a začala svalovat vinu na lidi kolem sebe, prostě zato, co sama napsala, nemohla.
Posléze začínala vymýšlet nějaké šílené teorie, že těhotná žena nemůže na astrokonzultaci, a že vlastně mělo umřít to nenarozené dítě a místo něj si vzal Bůh to, které bylo velké.


Především si cením astrologické obce, že se k tomuto prohřešku postavila, věc nesmazala a neututlala. Svědčí to jistém zdravém jádru. 

Profesionální služba v sobě obsahuje několik částí. Jednak má nějaký úvod, kdy profík zjisťuje, zda klientovi je schopen službu poskytnout. Důvody mohou být objektivní, subjektivní, mohou spočívat v jeho přesvědčení. Je lepší službu neposkytnout, nežli ji poskytovat s problémy.

Samotné poskytnutí služby je zaměřené na klienta, nikoli na terapii profesionála. Profesionál je od toho, aby naslouchal klientovi, nikoli naopak. Podle toho co slyší zvolí přístup ke službě na základě svých zkušeností a poskytne ji. 


Po poskytnutí služby je jeho povinností diskrétnost a klient od něj diskrétnost oprávněně očekává. Je úplně jedno, kde všude si klient o svých problémech povídá. Astrolog, vykladač toto musí umět ustát, i kdyby klient o něm nemluvil lichotivě. Nakonec za to přijal odměnu. 

        Žádné komentáře: