Přeskočit na hlavní obsah

O jedné definici magie



Nejlepší definici magie jsem potkala v beletrii u Susan Clarkové:

Magie vychází ze srdce stejně jako z hlavy a vše, co činíme, bychom měli dělat z lásky, radosti nebo spravedlivého hněvu. Budeme-li ctít tuto zásadu, zjistíme, že magie je mnohem větší, než součet kouzel, které nás kdy naučili.”

Je více různých definic magii a obvykle mágové sází na tu od Alestra Crowleyho. Nemyslím si, že je nedostatečná či špatná. Naopak, hodně věcem u ní porozumíte. Nicméně. Pokud naleznete něco, co vám sedí, nemusí to být právě tato výše mnou citovaná, berte ji. Protože jen tak si vytvoříte k magii tolik potřebné osobní vazby. I za tu cenu, že později definici přehodnotíte. Nebo vymyslíte vlastní, nebo se vám výše napsaná slova líbí právě proto, že se vlastně až tolik o definici nejedná....

Pokud chceme dělat magii, pochopitelně musíme vědět, co děláme, proč to děláme a mít nějakou představu o výsledku.... rozhodnout se, zda je vhodné jej fixovat, případně ponechat na volno.

Druhou podstatou složkou je právě prožívání skrze pocity. Jednak nás zachrání před spáchaním nepřístojné hlouposti, a potom umí dodat zabarvení a velmi dobrou energii pro výkon jakékoli operace.

Podobným způsobem fungovalo i lidové čarodějnictví, kdy vůle byla podmíněná těmi správnými pocity.

Pochopitelně je potřeba mít tyto věci pod kontrolou a vědět správně jakou dávku na jaký druh operace pustit, ať nezapůsobí efekt atomové pumy na lovu veverky.

Jediným relevantním je výsledek. Bez ohledu, jakým přístupem a způsobem jste k němu pomocí magie došli. Protože můžete mít nevím jak dobře promakanou techniku, vědomosti hodné Šalamouna, vždy ale tím rozhodným je výsledek.

Jinak samozřejmě je na nás, na jaký symbol si operaci pověsíme a potřebujeme jen správně zvolit to, co nás dokonale dostatne do situace. Je skvělé používat symboly, pokud nejenom, že intelektuálně oslovují, ale máme k ním osobní vazbu. Jinak spíše nežli podpora, budou působit dojmem plevele.

Takže pokud jste zvykli na pentagram, používejte jej. Pokud na runy a nejenom, že víte, co asi mohou způsobit, ale máte k ním osobní vztah, neváhejte. Stejně tak jakékoli sigilie, ať již středověké, moderní, vlastní vytvořené.

Magie je záležitostí živou, pnoucí se životem. Má různé výhonky a odnože. Funguje, pokud ji zvládneme důvěřovat, užívat a nalezneme v ní to, co nám dokonale sedí. Magie a o magii je podstatný rozdíl.... kdo si jej uvědomuje, je požehnán Bohy.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

12. dům v horoskopu

Jedná se o dům, na nějž není z pohledu středověké astrologie nazíráno jako na příjemné místo. Napadá mně podobnost s magií, i zde středověká magie měla tendence vnímat vliv démonů jako něco nesmírně škodlivého. Jenomže stejně jako 12. dům máme všichni, máme všichni v sobě i démonickou stránku. Stát se světcem znamenalo ujít cestu vedenou skrze křesťanskou mystiku, vidět za význam věcí a dostat se do stavu, kdy to démonické v nás nám neškodí nevhodným filtrem, přes který si můžeme naprosto nevhodně projektovat své okolí. Nechci tvrdit, že 12. dům je domem démonů, oni tak nějak podle zaměření člověka mohou působit v jakémkoli domě. Např. asc. v Býku má sklony k obžerství, ve Lvovi k pýše atd., Kozoroh v 2. domě typický lakomec, Střelec v 7. domě smilník. To ovšem ještě neznamená, že každý člověk s asc. v Býku je chodící koule, může být, pokud si nedá pozor na přehánění své vášně. A ani to neznamená, že musí zůstat koulí po celý svůj život.  Tento dům nám ukazuje, čemu budeme čelit a jako

Lilith z pohledu astrologického

The matter is a prison Osobně se domnívám, že Lilith jako taková vyžaduje osobní přístup astrologa, i kdyby tím přístupem mělo být její ignorování. Máme snahu se domnívat, že existuje pouze jedna Lilith (či jeden pohled na Lilith), jenomže již v démonologii si nelze nepovšimnout mnoho vrstev různorodých mýtů o Lilith. Proto máme v astrologii na výběr ze dvou bodů. V dnešní moderní době je velice jednoduché uchopit téma Lilith feministicky anebo ryze démonicky, on rozdíl až tolik velký co do základu nebývá. Jedná se o téma umožňující subjektivní pohled, ten můj vychází z magické transformace a démonologie.  Onen subjektivní přístup začíná v momentě, kdy se astrolog má rozhodnout, zda ve svojí astrologické praxi použije skutečný bod Lilith anebo střední, tedy korigovaný bod, protože Měsíc se nepohybuje přesně elipse, jak předpokládá střední Lilith (rozdíl může být i 5 stupňů). Střední se označuje jako Mean a skutečná jako True. Běžnější se používání Mean Lilith, což kolegy považující Lil

PONDĚLNÍČEK O Uranovi, enochiáně a jasnozřivosti (2/24)

Uran v domech. Zaujal mě v jedné astrologicke skupině dotaz na přechod Urana 1. domem. Jedná se o nesmírně zajímavé téma i v mé osobní rovině.  Právě, když mi Uran dosedl na ascendent, začala jsem pracovat s enochianskými voláními úplně jinak. Vždy jsem věděla, že mi enochiana dělá dobře, ale to bylo takové spíše pocitové, špatně se to vysvětlovalo. V ten moment mi bylo jasné, co si s ní počít a jak. (Toto je na enochianě nejhorší, neb neumíme přesně definovat povahu bytostí, které přijdou, ani přesně neumíme popsat její účinky a nemáme ani jistotu stran rituální stránky věci, neb Dee a Kelly vypracovali systém, který je odpraktikován pouze částečně. Osobní přístup vyžaduje několik opakování a také přestávky v aplikaci, takže se jedná o magii, již lze porozumět až po létech praktikování.)  Samozřejmě, vzhledem k tématu je potřeba se podívat i na dobu, kdy mi Uran procházel 12. domem. On se neocitne na ascendentu jen tak, nějak fungoval i předtím.  Jeho konjunkce s nativní