Přeskočit na hlavní obsah

Maat z pohledu pozemského

 

U2
Aa11
a
t
Y1

Maat neboli Maʽat (mꜣꜥt) má v rámci systému Khem má dvojí význam. Jednak se jedná o Neteru, bohyni, která udržuje řád, a jednak se jedná o řád samotný. Řád je protikladem isfet (ne-řád). Isfet (jzft)  se také překládá jako nespravedlnost, násilí, a jako sloveso: dělat zlo. Právě na opačném významu si uvědomujeme, co vlastně maat znamená.     

Nejedná se pouze o spravedlnost ve smyslu právním, ale vůbec o kosmický řád, kosmos, základ kosmologie jako takové. Když si vezmeme mýtus o stvoření světa, tak právě Nut odděluje řád od chaosu (maat od isfet) s tím, že občas chaos najde si skulinku, aby proniknul. Otázkou je, zda právě  jeho občasný průnik není hybnou sílou velkého posunu vpřed. 
Maat a Ifset lákají z dnešního pohledu k dualistickému pohledu, ovšem není vše jednoznačně černé nebo bílé, jak by se mohlo nám zdát. Toto je vidět na příkladu záplav, které jsou jistým prvkem chaosu. Jenomže záplavy zúrodňovaly půdu, bez nich by byla jenom poušť. Takže šlo o to, pokusit se najít správnou míru isfet tak, aby maat nebyl příliš narušen. Mytologicky byl chaos spojován s Apopem. 



Řád světa bylo třeba udržovat, což vykonával faraón. Na jeho bedrech byla zodpovědnost za to, aby Re přemohl Apopa a znovu ráno vyšel, aby záplavy nebyly příliš ničivé. Toho dosahoval výkonem spravedlnosti ve své vládě a také v životě. Měl dbát o to, aby právo ctilo maat a aby lidé byli nuceni se chovat podle toho.  Stejně jako panovník měl i každý člověk  ve svém běžném životě uplatňovat hodnoty maat.  Kněz Maat byl již od páté dynastie čestným titulem pro vysoké úředníky mající soudní pravomoci. Nicméně zde byly i náboženské chrámy Maat. 

Maat spojit mytologicky s jiným neteru mužské polarity nelze jednoznačně, protože zde měly věci svůj vývoj. Již ve Staré říši byla spojována s Ree a také měla místo na jeho bárce, když během noci bojoval s Apopem. Později, asi od 18. dynastie je označovaná za jeho dceru. Nad dodržováním maat v zásvětí dbal Usire. Za jejího manžela bývá někdy označován Thoth. Nicméně toto manželství nehraje v mytologii hlavní roli.     

Sloužit Maat znamenalo potírat zlo, hledat a nacházet dobro. Koncept života v rovnováze vylučoval zlo, byla požadována sebekontrola, respektování svobodné vůle ostatních, být v souladu s lidmi, společenstvím a také s ostatními neteru a celým kosmem. O tomto pojednává 42 princípů Maat, které byly nalezeny na Aniho papyru. Na tomto papyru nalezneme 42 negativních princípů, tedy co vše člověk Maat nedělá.  Jsou zde vyjmenována jednání mající, jako krádež, loupež, útok na jinou osobu, brání obětin neteru, sáhnout na manželku jiného člověka,  páchání zla, používání magické síly proti faraonovi, ...

Pracovat s Maat magicky znamená pracovat s trpělivostí, tolerancí, nedělat ostatním špatně, zdokonalovat se v cnostech, mluvit pravdu, nevymlouvat se, jednat čestně. Jsou to velmi vysoké nároky. Ne vždy se povedou, nicméně je potřeba pracovat na sobě, vylepšovat svůj charakter, brousit jej, a potom řád maat přirozeně vpluje do života člověka. Pokud se člověk nenechá pohltit křivdou, kterou zažil, ta rozpustí se a později se již člověk do těchto situací bude dostávat méně často, méně intenzivně, až tak nějak vymizí. Tolerance k chybám druhých zvyšuje vlastní odolnost. Ovšem to neznamená, že si člověk musí nechat skákat po hlavě. Jestliže se někdo hodně snaží rýt do osoby žijící s řádem maat, praktikujícím magii s Maat, nějak se stane, že přestane mít tu příležitost. Ono přestane mohou více či méně nepříjemné okolnosti, které mu v tom zabrání.  




Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

12. dům v horoskopu

Jedná se o dům, na nějž není z pohledu středověké astrologie nazíráno jako na příjemné místo. Napadá mně podobnost s magií, i zde středověká magie měla tendence vnímat vliv démonů jako něco nesmírně škodlivého. Jenomže stejně jako 12. dům máme všichni, máme všichni v sobě i démonickou stránku. Stát se světcem znamenalo ujít cestu vedenou skrze křesťanskou mystiku, vidět za význam věcí a dostat se do stavu, kdy to démonické v nás nám neškodí nevhodným filtrem, přes který si můžeme naprosto nevhodně projektovat své okolí. Nechci tvrdit, že 12. dům je domem démonů, oni tak nějak podle zaměření člověka mohou působit v jakémkoli domě. Např. asc. v Býku má sklony k obžerství, ve Lvovi k pýše atd., Kozoroh v 2. domě typický lakomec, Střelec v 7. domě smilník. To ovšem ještě neznamená, že každý člověk s asc. v Býku je chodící koule, může být, pokud si nedá pozor na přehánění své vášně. A ani to neznamená, že musí zůstat koulí po celý svůj život.  Tento dům nám ukazuje, čemu budeme čelit a jako

Lilith z pohledu astrologického

The matter is a prison Osobně se domnívám, že Lilith jako taková vyžaduje osobní přístup astrologa, i kdyby tím přístupem mělo být její ignorování. Máme snahu se domnívat, že existuje pouze jedna Lilith (či jeden pohled na Lilith), jenomže již v démonologii si nelze nepovšimnout mnoho vrstev různorodých mýtů o Lilith. Proto máme v astrologii na výběr ze dvou bodů. V dnešní moderní době je velice jednoduché uchopit téma Lilith feministicky anebo ryze démonicky, on rozdíl až tolik velký co do základu nebývá. Jedná se o téma umožňující subjektivní pohled, ten můj vychází z magické transformace a démonologie.  Onen subjektivní přístup začíná v momentě, kdy se astrolog má rozhodnout, zda ve svojí astrologické praxi použije skutečný bod Lilith anebo střední, tedy korigovaný bod, protože Měsíc se nepohybuje přesně elipse, jak předpokládá střední Lilith (rozdíl může být i 5 stupňů). Střední se označuje jako Mean a skutečná jako True. Běžnější se používání Mean Lilith, což kolegy považující Lil

PONDĚLNÍČEK O Uranovi, enochiáně a jasnozřivosti (2/24)

Uran v domech. Zaujal mě v jedné astrologicke skupině dotaz na přechod Urana 1. domem. Jedná se o nesmírně zajímavé téma i v mé osobní rovině.  Právě, když mi Uran dosedl na ascendent, začala jsem pracovat s enochianskými voláními úplně jinak. Vždy jsem věděla, že mi enochiana dělá dobře, ale to bylo takové spíše pocitové, špatně se to vysvětlovalo. V ten moment mi bylo jasné, co si s ní počít a jak. (Toto je na enochianě nejhorší, neb neumíme přesně definovat povahu bytostí, které přijdou, ani přesně neumíme popsat její účinky a nemáme ani jistotu stran rituální stránky věci, neb Dee a Kelly vypracovali systém, který je odpraktikován pouze částečně. Osobní přístup vyžaduje několik opakování a také přestávky v aplikaci, takže se jedná o magii, již lze porozumět až po létech praktikování.)  Samozřejmě, vzhledem k tématu je potřeba se podívat i na dobu, kdy mi Uran procházel 12. domem. On se neocitne na ascendentu jen tak, nějak fungoval i předtím.  Jeho konjunkce s nativní