Přeskočit na hlavní obsah

Disky neboli drsná hmota



Disky, pentakly, kameny nebo balvany, podle toho, jak je která sada pojme. Každopádně představují spojení malého arkána tarotu se živlem země. Ve velmi zjednodušujícím pohledu představují peníze (tradice kovové ražby), ovšem není-li otázka kladena přímo na ně, brala bych je obecně jako dary země, hmoty, možnosti realizovatelné, nikoli pouhý potenciál. Zatímco meče jsou pouze myšlenkou a poháry emocí, disky se stávají realitou v tom nejvíce materiálním pojetí.

Různé sady, pohlížejí na disky různou symbolikou, některé např. Witchtarot využívá kameny i pentakly. Lze se s nimi potkat jako s kameny, balvany, kusy skály, což je typické pro Haindl tarot. Jelikož se jedná o sadu, kde malá arkána je navázaná na systém I-Ching, nejčastěji půjde o horu ve formě skály, jejíž kusy jsou v pohybu (tedy padají, zasypávají) či v nehybnosti (jen tak si leží). Pentakly, představují nástroj, s nímž lze žonglovat, či jej mít v nehybnosti, obvykle bývají spojovány s figurálními sadami (např. Rider-White). Je chybou představovat si je jako nehybné, mají tendenci se točit, podle toho, co s nimi figura na kartě provádí. 

Osobně preferuji disky. Mívají různou podobu a zpravidla jde o velice dynamické věci, které svým pohybem imitují pohyb planet. Rychlost jejich pohybu lze dovodit z astrologických symbolů na kartě (nakonec tuto zásadu lze využít i u holí). Typickým představitelem disků je Crowley tarot vyznačující se symbolikou v několikati vrstvách. Kdo si disky představuje jako způsobné kola točící se stejnou rychlostí či směrem, bude zklamán. Nakonec toto nelze očekávat ani od poněkud rozvernějších pentaklů. Na některé kartě jsou navzdory směru a rychlosti sladěné, na jiné si navzájem odporují a drhnou o sebe. Pochopitelně v konkrétním výkladu mají na jejich chod vliv energie okolních karet.

Mohou ukazovat soulad toho uvnitř s tím navenek, nastínit možnost jak to, co je skryto, ať již k pojmu skryto přistupujeme jakkoli, se stane realitou; změnu, kde oplatí se riskovat, je-li konáno s tím, že člověk změnu přijímá jako obohacení; realizaci činnosti dodávající jistotu a stabilitu; pevnost stojící na pevných základech, představující to pravé místo, domov; kruté okolnosti zabíjející jakoukoli šanci pokračovat v nastaveném kurzu; úspěch zhmotněný v jakékoli oblasti života do konkrétních viditelných věcí; či naopak následek chybných rozhodnutí, zamotání se do vlastních pastí; nutnost učení se, opatrného získávání zkušeností; získání toho, k čemu se člověk snažil dopracovat a celkové naplnění, tedy dokončení, toho, k čemu člověk směřoval, transmutaci do hmoty … .

Právě disky vypovídají hodně o projevu přímo v matérii, tedy o tom, zda bude dosaženo cíle v této oblasti, co pro to člověk musí přímo na hmotě udělat, jaké překážky se mu do cesty postaví, jakož i nakolik reálný je úspěch.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

12. dům v horoskopu

Jedná se o dům, na nějž není z pohledu středověké astrologie nazíráno jako na příjemné místo. Napadá mně podobnost s magií, i zde středověká magie měla tendence vnímat vliv démonů jako něco nesmírně škodlivého. Jenomže stejně jako 12. dům máme všichni, máme všichni v sobě i démonickou stránku. Stát se světcem znamenalo ujít cestu vedenou skrze křesťanskou mystiku, vidět za význam věcí a dostat se do stavu, kdy to démonické v nás nám neškodí nevhodným filtrem, přes který si můžeme naprosto nevhodně projektovat své okolí. Nechci tvrdit, že 12. dům je domem démonů, oni tak nějak podle zaměření člověka mohou působit v jakémkoli domě. Např. asc. v Býku má sklony k obžerství, ve Lvovi k pýše atd., Kozoroh v 2. domě typický lakomec, Střelec v 7. domě smilník. To ovšem ještě neznamená, že každý člověk s asc. v Býku je chodící koule, může být, pokud si nedá pozor na přehánění své vášně. A ani to neznamená, že musí zůstat koulí po celý svůj život.  Tento dům nám ukazuje, čemu budeme čelit a jako

Lilith z pohledu astrologického

The matter is a prison Osobně se domnívám, že Lilith jako taková vyžaduje osobní přístup astrologa, i kdyby tím přístupem mělo být její ignorování. Máme snahu se domnívat, že existuje pouze jedna Lilith (či jeden pohled na Lilith), jenomže již v démonologii si nelze nepovšimnout mnoho vrstev různorodých mýtů o Lilith. Proto máme v astrologii na výběr ze dvou bodů. V dnešní moderní době je velice jednoduché uchopit téma Lilith feministicky anebo ryze démonicky, on rozdíl až tolik velký co do základu nebývá. Jedná se o téma umožňující subjektivní pohled, ten můj vychází z magické transformace a démonologie.  Onen subjektivní přístup začíná v momentě, kdy se astrolog má rozhodnout, zda ve svojí astrologické praxi použije skutečný bod Lilith anebo střední, tedy korigovaný bod, protože Měsíc se nepohybuje přesně elipse, jak předpokládá střední Lilith (rozdíl může být i 5 stupňů). Střední se označuje jako Mean a skutečná jako True. Běžnější se používání Mean Lilith, což kolegy považující Lil

PONDĚLNÍČEK O Uranovi, enochiáně a jasnozřivosti (2/24)

Uran v domech. Zaujal mě v jedné astrologicke skupině dotaz na přechod Urana 1. domem. Jedná se o nesmírně zajímavé téma i v mé osobní rovině.  Právě, když mi Uran dosedl na ascendent, začala jsem pracovat s enochianskými voláními úplně jinak. Vždy jsem věděla, že mi enochiana dělá dobře, ale to bylo takové spíše pocitové, špatně se to vysvětlovalo. V ten moment mi bylo jasné, co si s ní počít a jak. (Toto je na enochianě nejhorší, neb neumíme přesně definovat povahu bytostí, které přijdou, ani přesně neumíme popsat její účinky a nemáme ani jistotu stran rituální stránky věci, neb Dee a Kelly vypracovali systém, který je odpraktikován pouze částečně. Osobní přístup vyžaduje několik opakování a také přestávky v aplikaci, takže se jedná o magii, již lze porozumět až po létech praktikování.)  Samozřejmě, vzhledem k tématu je potřeba se podívat i na dobu, kdy mi Uran procházel 12. domem. On se neocitne na ascendentu jen tak, nějak fungoval i předtím.  Jeho konjunkce s nativní