30.9.20

K dění současnému ve vnějším světě

 


Žijeme v zajímavé době, kdy se toho hodně láme. Svět se mění, politická realita, která ovládá dění ve společenské sféře prochází proměnou. Vlevo není vlevo, vpravo není vpravo, lpět na jakémkoli zařazení přináší jenom zmar a zklamání. Z války se stává virtuální realita, kdy sítě dávají realisticky zpětný odraz a přetvářejí politickou realitu. 

Osobně si myslím, že kybersféra je nad sférou hmotné reality, ale mezi nimi snad není meziprostor, resp. tím meziprostorem je právě kybersféra.  Její význam nabyl v souvislosti s COVID, což se projevuje i tím, že mnozí jej považují za fikci. Zřejmě půjde o nějaký doprovodný jev posílení kybersféry. Možná časem se prolne v jemných strukturách s hmotnou sférou, vše tomu nasvědčuje.  

Ještě jsme nerozdýchali migraci Malé Ázie a Afriky do Evropy (proces opačný, nežli byla kolonizace) a máme zde Černou hmotu. To jsou věci pro nás naprosto nové, ne tak docela jím rozumíme, a zvědavě sledujeme, jak dopadnou volby v USA, neb od toho se bude odvíjet i další trend v této věci. Vůbec je to zajímavé sledovat na tomto příkladě. Hyperkorektní přístup za Obamy byl vystřídám protipólem Trumpem. Nicméně prorazil zase právě v demonstracích, které nejsou pouze černoškou záležitostí, ale i záležitostí neoliberálů. Stará dobrá Evropa se naproti tomu rozhoduje, zda bude více hájit svůj prostor pro původní Evropany anebo se stane ještě více multikulturní.   

Zatímco v Česku se probouzí občanská společnost, která je proti vládnímu hnutí a prezidentovi. Těžko říci, jak ji vnímá opozice, neb úplně happy se být nezdá. Zatímco zakladatel spolku organizující protesty vyslyšel hlasy i opozice, ať si to tedy chytrolín v politice zkusí, a on to fakt začal zkoušet, opozice opětovně není spokojená a shodla (vzácná to okolnost) se na tom, že mu vyčiní.

Takový je stav věcí nyní, a ač mám soukromou divinaci, jak to asi tak dopadne, prezentovat ji nebudu. Na to jsou kolem příliš vzbouřené emoce. A až se tyto záležitostí vyřeší, přijdou další, opětovně zajímavé problémy. Např. teď se rysuje otázka, která ještě nehýbe masami, ale bude (OK, jedna divinace), a to otázka informovanosti veřejnosti i o věcech, které nejsou příjemné pro neoliberalisty. Zdá se, že provládní PR fakt dělá PR a tento slabý větřík ještě nezachytilo. A protivládní síly (opozice, momentálně v názoru na Mináře rozdělená občanská společnost, a Minář, neb sám se proti vládě staví) zatím řeší volby a zejména roušky. Sluší se říci, že roušky spravedlivě naštvaly jedince jak na provládní tak i na protivládní straně, dokonce i ty neutrální. Ale hodně jiných lidí je s jejich nošením ztotožněno. Ze strany odborné veřejnosti jsou také protichůdné informace. A zdá se, že škola života je zaměřená na rychlokurzy epidemiologie, neb všechny názory jsou velice zasvěcené, ovšem erudovanost jím přiznat nelze.  

Takže cílené zamlčování informací je odůvodněno snahou o co nejlepší volební preference na straně vládní, naopak protivládní tisk zase nechce hrotit emoce, které by mohly vystrašit některé antivládní lidi, co kdyby náhodou volili opačně. 

Další potíže vyvstanou ohledně připravované vlny asimilace migrujících Afričanů do Evropy. Ano, každý má právo usilovat o lepší život, jenomže logicky, prostor není nafukovací a bude potřeba asi rozšířit opětovně Evropu i na Afriku. Bez ohledu na rasovou otázku, ono nelze migrovat jenom jedním směrem v tak masovém měřítku. 

Eticky lze vyložit cokoli. Ano Evropa měla kolonie, které drancovala, a nakonec je bezohledně opustila zanechaje vše vlastnímu osudu. Výsledek vidíme, celé nešťastné davy lidí, kmenové války a pod. Jenomže pokud chce operovat v Africe, bude muset přitlačit Africké státy a otázkou je, zda ještě půjde o demokracii. Ačkoli odůvodnit lze vše, záleží na úhlu pohledu. Jo a málem se zapomenula, bude se muset potom nějak postavit i k Čínským investicím tam. 

Ono se to nějak semele, věci se udějí. Otázkou je, co to udělá s námi, jak se k víru události postavíme, zde ještě budeme mluvit se sousedy, rodinou, když se stanou těmi druhými, s jiným názorem. Někdo autoritativně připouští pouze své vidění světa. Jiný si zase liberálně omluví, že jeho vidění světa je v souladu s hodnotami demokracie, takže je lepší, než to jiné, těch hlupáků. 

Osobně vnímám, že mnohem důležitější, nežli výsledek jakýchkoli voleb, je budování vztahů v okolí a i třeba na síti. Povídat si s lidmi a začít je vnímat jinak, nežli optikou, oponent nebo můj člověk. 
Možná, než proklamovat, sundej ten hadr z huby, je vhodnější respektovat, že ten hadr je minimálně mentální oporou, nebo jen gestem slušnosti vůči ostatním. Stejně tak lynčovat někoho, kdo ustojí společenský tlak a prostě chodí s holou hubou či záclonou (což je snad horší, než chodit s holým zadkem), asi není úplně OK pro vztahy mezi lidmi.  Ale možná díky tomu nám (majoritní společnosti myšleno) přestanou vadit kéry, piercingy, jiné hadry, kohout, když má přikrytou hubu, nebo naopak (podle toho, kdo jej vidí).  

Ohledně voleb, ideální politik neexistuje. Ani politik blížíci se ideálnímu. Uvažovat u osob trpících politickým exhibicionalismem o normalitě... jako vážně? To prostředí semele časem každého, kdo v politice uspěje. I Babiš chvíli věřil, že to jeho PR je opravdu pravda, a že to dělá pro lidi. 

Jsme v zajímavých časech a neexistuje jednoduchý návod. Jednoduše dělejte, co chcete. Nenechte se opít, mějte na mysli, že kluk či holka z plakátu o vás nic neví. Volby smysl mají, ač jsou mnohdy idealizovány, dle mého. Prostě si někoho vyberte podle vlastních kritérií, sympatií a nespoléhejte na to,  že je opravdu takový.  Je to volba v daném čase za určitých okolností. Hlavně nehroťte lidi, které oslovil někdo jiný. Volby jsou jen politickou soutěží o důvěryhodnost kandidátů mezi voliči. 

Také by se mi líbilo, kdyby jenom volili lidé s jitým IQ, ještě vyšší IQ by bylo pro kandidáty. Ale takto to není :)   

Takže, pokusím se být tak nějak v pohodě s lidmi kolem sebe, protože v zajímavých časech je toto jedna z opravdových hodnot. 

   
    

Žádné komentáře: