12.5.19

Rutina a kouzelníci


Prázdná stránka způsobuje rozporuplné pocity. Na straně jedné se jedná o výzvu, zaplnit ji o ten prostor, který poskytuje. Na straně druhé nic tolik nedeptá jako prázdnota. Co jenom napsat? Jak slova navzájem poskládat? 

Otázky visí ve vzduchu a chce to odhodlání začít. 

Mluvím pouze o psaní? Ale kdepak, mluvím o jakékoli nové výzvě, která stojí před námi. 
Jsou lidé, kteří milují nové začátky. Aby vytrvali, tak si potřebují svůj život rozdělit pomyslnými body - novými začátky, čím hustěji, tím lépe. 

V této chvíli si přestavuji konzervativního klasika, kterak si odfrkne, že to jsou ti, kteří nikdy nic nedokončí. Vážně? 
Možná ono nedokončení je v něm samotném, protože jak ukončit něco, co ještě není dokonalé, něco, co by bylo potřeba ještě upravit, něco, co pořád ještě není ono.

Někdy se pouštíme do něčeho dlouhodobého. Takové věci málokdo dokončí. Zpočátku to jde, entusiasmus udělá své, ale časem se nové stane rutinou. Proto je potřeba naučit se najít si zde fáze, jimiž se nové úseky začínají. Něco, na co se dá těšit a vědět, že až toto ukončím, přijde nová fáze, kde to, co jsem udělal, naučil se a nastavil si, zdokonalím v běžné praxi a přidám i něco nového. Pokračovat stůj, co stůj a nepřebíhat z jednoho zájmu na druhý jako motýl. To již potom člověk daleko nedosáhne. Není potřeba se bát přílišné specializace. Ono ponořit se do něčeho podrobně má své velké výhody. I kdyby člověk dělal několik věci, je fajn se do něčeho pustit pořádně a několik let to vydržet.

Aby to fungovalo je potřeba vyváženosti. Rozvíjení více dovednosti v daném systému.  
Také je potřeba dát si potřebný čas. Nepospíchat, nechat dovednosti, aby se postupně dostaly šanci rozvinout. Trpělivě postupovat krok za krokem. 
Z toho důvodu je potřeba vybírat systém sestavený lidmi majícími několik desítek let zkušenosti za sebou. Kdo něco málo umí, je pouze o pár kroků před Vámi. Nemá zpracovány vlastní krize a je dost možné, že právě jím vymyšlený program Vás do podobné krize dostane.   
   
Pokud to někdo myslí s magií vážně, jako prvního by měl očarovat sebe. Aby našel to, co mu sedí, co jej baví, a aby u toho vydržel, pravidelně, nejlépe denně praktikovat.   

  


   

Žádné komentáře: